Zwykło się sadzić, że wolne rodniki to samo zło. Przede wszystkim z racji ich wpływu na proces starzenia się organizmu. Jednakże najnowsze badania obaliły te dotychczasowe przekonania. Wolne rodniki bowiem nie tyle przyczyniają się do przyspieszenia procesu starości co go… hamują.
Badania naukowców z kanadyjskiego Uniwersytetu McGill dowiodły, że wolne rodniki poprzez wpływ na proces apoptozy mogą przyczyniać się do hamowania procesu starzenia się organizmu. Dzięki samounicestawianiu się komórek, organizm pozbywa się nośników nowotworów bądź wirusów, tym samym wzmacniając swoje mechanizmy obronne. A to z kolei przyczynia się do poprawy kondycji ludzkiego ciała.
Apoptoza to naturalny proces „śmierci” komórki w organizmie. Dzięki niej usuwane są szkodliwe bądź niepotrzebne komórki, mogące negatywnie wpływać na funkcjonowanie organizmu. To komórkowe samobójstwo, chroniące przez rozwojem komórek rakowych, wirusów czy chorób autoimmunologicznych. Jak wykazały badania, oksydanty wpływające na proces apoptozy mogą przedłużać życie komórki i jej mechanizmy obronne poprzez usuwanie innych, mogących być źródłem nowotworów bądź innych chorób. Naukowcy swe badania przeprowadzili na nicieniach C.elegans.
Jak mówi prof. Siegfried Hekimi, jeden z badaczy uczestniczący w tym odkryciu: "Odwróciliśmy tę teorię do góry nogami, udowadniając, że produkcja wolnych rodników rośnie wraz z wiekiem, ponieważ wolne rodniki walczą z procesem starzenia się, a nie go wywołują". Podaje również, jak wiedza ta może zostać wykorzystana w praktyce. Stymulacja apoptozy może bowiem prowadzić do zwolnienia procesu starzenia się organizmu a także być pomocną w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych.
Reaktywne formy tlenu, do których zaliczane są wolne rodniki, powstają jako skutek uboczny wytwarzania energii w mitochondriach. W przypadku występowania zaburzeń między antyoksydantami (do których należą m.in.produkty przemiany materii, wit. A.C i E) a wolnymi rodnikami może pojawić się zjawisko stresu oksydacyjnego. A ten w dużej mierze odpowiedzialny jest za występowanie chorób nowotworowych i degeneracyjnych.
Wyniki tych badań przyczyniają się przede wszystkim do zupełnie nowego spojrzenia na skutki działań oksydantów w naszym organizmie. Apoptoza może bowiem być wykorzystywana do spowolnienia procesu starzenia się organizmu. Dzięki wywoływaniu tego zjawiska, komórki niosące ryzyko występowania chorób mogą ulec samozniszczeniu – chroniąc tym samym inne przed zainfekowaniem i przedłużając ich żywotność.
Źródło zdjęcia: http://www.bioflawonoidy.com.pl/wolne_rodniki.php
źródło: http://biotechnologia.pl/biotechnologia/artykuly/teoria-do-gory-nogami-czyli-jak-oksydanty-przedluzaja-zycie,14105?utm_source=mainpage&utm_medium=biotechnologia_box&utm_campaign=production