Poronienia są przyczynami znacznych strat ekonomicznych w hodowli bydła. Aby zapobiegać temu problemowi, należy rozpoznać podłoże ich występowania. Jedną z grup przyczyn poronień, są czynniki zakaźne.
Do poronienia może dojść na każdym etapie ciąży. Podczas pierwszych 6 tygodni ciąży możemy mieć do czynienia z zamieralnością zarodków. Jest to okres, w którym dochodzi do najczęstszych przerwań ciąży. Poronienia w późniejszym okresie określane są jako zamieralność płodów, a te pod koniec ciąży nazywa się martwymi urodzeniami.
Jako najczęstsze przyczyny poronień u bydła, wymieni się czynniki zakaźne, żywieniowe, zakłócenia dobrostanu zwierząt oraz czynniki genetycznei hormonalne. Pomimo dbania we współczesnej hodowli o higienę, czynniki zakaźne zaliczane są do głównym przyczyn przerwania ciąży.
Najczęstszymi chorobami wywołanymi przez mikrorganizmy są: neosporoza, bruceloza, choroba rzęsistkowa, choroba mętwikowa, leptospiroza i listerioza. Wirusami najbardziej zagrażającymi ciążysą: IBR oraz BVD. Zdarzają się również ronienia spowodowane grzybicami narządowymi.
Neosporoza wywoływana jest przez pierwotniaka Neospora caninum. Obecnie jest najbardziej popularną chorobą, wywołująca poronienia u bydła. Wg. szacunków odpowiada za 25- 43 proc. utrat ciąży.
Rzęsistkowicę wywołuje pasożyt, rzęsistek pochwowy. Występująca na całym świecie choroba, przenoszona jest drogą płciową. Zapobiegać jej można poprzez stosowanie sztucznego unasieniania, z zachowaniem odpowiednich procedur. Do poronień dochodzi podczas całego okresu ciąży.
BVD-MD nazywana jest wirusową biegunką bydła - chorobą błon śluzowych. Jest to powszechna choroba, atakująca zarówno zarodki i płody w macicy jak i młode oraz dorosłe zwierzęta. Patogen przechodzi przez barierę łożyska i jeśli dojdzie do tego pomiędzy 7, a 14 tygodniem ciąży powoduje zamieranie płodu. Zakażenia w późniejszym okresie ciąży, do 26 tygodnia, mają negatywny wpływ na rozwój płodu, ale nie powodują poronień. Infekcje późniejsze zwalczane są przez płód, a same cielę rodzi się zdrowe.
Jakikolwiek proces zapalny, toczący się w organizmie cielnej krowy, może wywołać poronienie. Dla przykładu, wystąpienia zapalenia wymienia w ciągu pierwszych 54 dni ciąży, zwiększa ryzyko poronienia 2,7 krotnie w stosunku do krów zdrowych.
Aby uchronić się od strat ekonomicznych związanych z poronieniami, musimy dbać o wysoki poziom bioasekuracji w naszym stadzie.
zródło: http://www.farmer.pl/produkcja-zwierzeca/bydlo-i-mleko/zakazne-czynniki-poronien,54760.html
źródło zdjęcia: http://www.piagro.pl/wiadomosci-rolnicze/tags/choroby-zakazne-bydla.html