Podczas badania zwłok zebr zmarłych na skutek infekcji wąglikiem, naukowcy odkryli nowy rodzaj wirusa, który infekował laseczki wąglika. Wirus ten, zwany bakteriofagiem, w przyszłości może być stosowany jako alternatywa dla antybiotyków w leczeniu i wykrywaniu choroby lub do dekontaminacji – raportują badacze w piśmie Plos One.
Wirus został wyizolowany z próbek zebranych ze zwłok zebr w Parku Narodowym Etosha w Namibii. Spory wąglika mogą przetrwać bardzo długi czas w glebie, stąd podejrzewa się, że zwierzęta zaraziły się podczas wypasu na obszarze, w którym występowały spory Bacillus anthracis.
Bakteriofag, który został nazwany przez odkrywców Bacillus phage Tsamsa, jest niezwykle dużych rozmiarów i ma długi genom. Co więcej, nowo poznany wirus atakuje również inne szczepy bakterii spokrewnionych z laseczką wąglika, jak na przykład Bacillus cereus, który może powodować zatrucia pokarmowe.
W czasach, kiedy rośnie oporność patogenów na antybiotyki, szczególną uwagę zaczyna się zwracać na bakteriofagi i możliwości wykorzystania ich w medycynie – wypowiada się Holly Ganz, naukowiec z Uniwersytetu w Kalifornii, Davis Genome Center i pierwszy autor artykułu. Zaletą terapii fagami byłaby przede wszystkim ich specyficzność w działaniu tylko na konkretne szczepy bakterii, podczas gdy naturalna flora zostałaby nienaruszona.
źróło: http://www.natureworldnews.com/articles/5800/20140128/anthrax-eating-virus-discovered-zebra-carcasses-africa.htm