Badania ekspertów z uniwersytetu w Glasgow wskazują, że szkocki miód jest tak samo skuteczny w zwalczaniu bakterii, jak bardzo popularny, zwłaszcza w medycynie koni, miód z Nowej Zelandii. Jak twierdzą, miód wrzosowy może być tańszą alternatywą dla miodu Manuka. Wyniki badań prowadzonych przez dr Patricka Pollocka zostały opublikowane w The Veterinary Journal.

 

Właściwości przeciwbakteryjne miodu są dobrze znane w medycynie i często wykorzystywane przy zakładaniu opatrunków. Sprzyja on gojeniu się ran, oczyszcza je i chroni przed infekcją. Miód poddany testom pochodził zarówno z aptek, jak i supermarketów oraz bezpośrednio od pszczelarzy i został w pierwszej kolejności poddany badaniom pod kątem skażenia bakteryjnego. Spośród 29 rodzajów, tylko jedenaście przeszło do kolejnego etapu. Badano wpływ miodu o koncentracjach od 2 – 16% na 10 różnych patogenów powszechnie występujących u koni. Wśród przetestowanych przez naukowców rodzajów miodu, to właśnie miód wrzosowy z obszaru Inverness w Szkocji okazał się być najbardziej skuteczny. Zabijał szczepy MRSA oraz trzy inne rodzaje bakterii w stężeniach 2 – 6%. Właściwości te wynikają z dużej zawartości nadtlenku wodoru.

 

Koszt 100 g miodu Manuka w Wielkiej Brytanii to 4,71 £, podczas gdy miód wrzosowy kosztuje 1,90 £.


Artykuł:  http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1090023313003262
źródło: http://www.dailymail.co.uk/health/article-2440926/Scottish-honey-good-healing-manuka-Heather-variety-offer-cheaper-alternative.html