Naukowcy ze Szkoły Medycyny Uniwersytetu Stanforda opracowali bezpieczne i skuteczne plastry, uwalniające lek wspomagający gojenie owrzodzenia rozwijającego się w przebiegu cukrzycy . Plaster, który przetestowano na myszach, można również wykorzystywać w ramach prewencji.

Dopiero w 2009 r. ukazały się wyniki badań zespołu Geoffreya Gurtnera, profesora chirurgii z Uniwersytetu Stanforda, oraz naukowców z College'u Medycyny Alberta Einsteina, które demonstrowały, że wysokie poziomy cukru upośledzają kluczową dla gojenia angiogenezę. To samo studium wskazało na potencjalne rozwiązanie - deferoksaminę (DFO), lek stosowany w przedawkowaniu żelaza. Okazało się bowiem,że DFO koryguje zaburzoną przez cukrzycę ekspresję białka wspierającego wzrostnowych naczyń krwionośnych.

Problemem było dostarczanie DFO, która może być toksyczna w czasie potrzebnym dla gojenia rany. Akademicy postanowili więc przetestować alternatywę: aplikowanie odpowiednich ilości leku wprost do wrzodu za pośrednictwem plastra.

Podczas prac naukowcy musieli się zmierzyć z szeregiem wyzwań. DFO trzeba było zmodyfikować, by mogła przedostawać się przez zewnętrzne warstwy skóry. Należało też kontrolować jej uwalnianie, by utrzymać dawkę terapeutyczną w przedłużonym okresie. Po 4 latach prób Amerykanie wpadli na rozwiązanie. DFO pokrywa się surfaktantem, który zmniejsza jej naturalne napięcie powierzchniowei przekształca cząsteczki w mikrocząstki zdolne do penetrowania skóry. Kolejnym etapem jest osadzenie w giętkiej macierzy polimerowej o grubości kilku milimetrów. Jej funkcją jest ochrona delikatnych mikrocząstek deferoksaminy istopniowe ich rozpraszanie (uwalnianie zachodzi wskutek rozkładu macierzy).

Myszy tolerowały to bardzo dobrze - podkreśla Dominik Duscher. Po umieszczeniu na skórze (wilgoć działa jak naturalne spoiwo) zaczyna się dyfuzja DFO, a cząstki deferoksaminy są przyciągane do uszkodzonej tkanki.

Jak opowiada Duscher, rany myszy nie tylko lepiej się goiły, ale i nowo powstała skóra miała lepszą jakość niż oryginał. Gdy naukowcy wykorzystali macierz DFO na gryzoniach z cukrzycą, okazało się, że plastry zapobiegały powstawaniu wrzodów.

Ta sama technologia jest skuteczna w zapobieganiu odleżynom, które są główną przyczyną [...] śmiertelności u pacjentów z urazami neurologicznymi i w starszym wieku -podsumowuje Gurtner.

źródło: http://kopalniawiedzy.pl/owrzodzenie-cukrzyca-rany-gojenie-angiogeneza-deferoksamina-DFO-uwalnianie-Geoffrey-Gurtner-Dominik-Duscher,21630
źródło zdjęcia: http://www.siewie.pl/zdjecia/plaster-rozgrzewajacy.jpg