Naukowcy z Agricultural Research Service (ARS) podjęli pierwsze publikowane badania dotyczące zastosowania bakterii w diecie trzody chlewnej jako probiotyku, który zmniejsza ilość odchodów u świń skarmianych paszą z dużą ilością włókna pokarmowego.

Mikrobiolog Cherie Ziemer oraz zootechnik Brian Kerr poddali doświadczeniom dwie grupy świń, z których jedna karmiona była typową dietą, a druga paszą z wysoką zawartością włókna. Świniom podawano jeden z trzech suplementów zawierających bakterie wyizolowane z ludzkiego kału i hodowane na pożywce bogatej w błonnik. Drobnoustroje należały do szczepu Bacteroides i zostały oznaczone odpowiednio Bacterium B, C i D.

Okazało się, że świnie, które otrzymywały probiotyk z Bacterium B, wydalały aż o 20% mniejszą ilość odchodów. Ta grupa zwierząt charakteryzowała się jednocześnie większymi przyrostami masy ciała oraz lepszymi parametrami poziomów glukozy i cholesterolu we krwi, co świadczy o lepszym statusie energetycznym w porównaniu ze świniami, które nie otrzymywały probiotyku.

Naukowcy wierzą, że ich odkrycie pozwoli podnieść wydajność produkcji zmniejszając jednocześnie ilość obornika, co z kolei zwiększyłoby zyski producentów i ograniczyło wpływ wywierany na środowisko przy produkcji wieprzowiny.

źródło: http://phys.org/news/2014-03-probiotic-pig-health-manure-output.html