Zespół z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles (UCLA) odkrył nowy hormon - erytroferron - regulujący dostawy żelaza do produkcji czerwonych krwinek.

Pracując na modelu mysim, Amerykanie zauważyli, że erytroferron jest wytwarzany przez erytroblasty w szpiku kostnym. Poziom hormonu jest znacznie podwyższony przy stymulacji wytwarzania erytrocytów, np. po krwawieniu lub w odpowiedzi na anemię.

Erytroferron reguluje hepcydynę, która kontroluje wchłanianie żelaza z pokarmów oraz dystrybucję tego pierwiastka w organizmie. Podwyższony erytroferron hamuje hepcydynę, sprawiając, że zwiększa się ilość dostępnego żelaza do produkcji erytrocytów.

Jeśli żelaza jest za mało, powoduje to anemię. Gdy żelaza jest za dużo, jego nadmiar akumuluje się w wątrobie i innych narządach, gdzie wpływa toksycznie i wywołuje uszkodzenia. Modulowanie aktywności erytroferronu może być użyteczną strategią leczenia zaburzeń żelazowych: tak nadmiaru, jak i niedoboru - wyjaśnia dr Tomas Ganz.

Nasze wcześniejsze badanie zasugerowało, że szpik kostny może uwalniać substancję regulującą hepcydynę. W ramach najnowszego studium szukaliśmy w szpiku nowych związków, które by się do tego nadawały - wyjaśnia dr Leon Kautz.

Najpierw akademicy skupili się na tym, co się dzieje w szpiku po krwotoku. Następnie skoncentrowali się na specyficznym białku wydzielanym do krwi. Przyciągnęło ono uwagę zespołu, ponieważ należało do rodziny protein odpowiadających za komunikację międzykomórkową. Posługując się rekombinowanym DNA, Amerykanie zademonstrowali, że hormon hamuje produkcję hepcydyny i wpływa na metabolizm żelaza.

Odkrycie hormonu pomoże prawdopodobnie w terapiianemii związanej z przewlekłą niewydolnością nerek czy zaburzeniamireumatycznymi. W przebiegu tych chorób żelazo jest blokowane przez hepcydynę,której poziom wzrasta w wyniku stanu zapalnego. Erytroferron (lub substancjadziałająca jak on) mógłby zahamować hepcydynę i zwiększyć dostępność żelaza dosyntezy erytrocytów.

W dalszej kolejności Kalifornijczycy zamierzajązrozumieć, jaką rolę spełnia erytroferron w różnych chorobach hematologicznychoraz ustalić, za pośrednictwem jakich mechanizmów molekularnych reguluje onhepcydynę.

źródło: http://kopalniawiedzy.pl/erytroferron-hepcydyna-hormon-zelazo-szpik-kostny-erytrocyt-produkcja-komorki-progenitorowe-erytrocytow-erytroblasty-krwotok-anemia-Tomas-Ganz-Leon-Kautz,20405