Rola skrzypłoczy w przemyśle farmaceutycznym, choć może mało znana, ma ogromny wpływ na życie i zdrowie każdego człowieka lub zwierzęcia, które kiedykolwiek otrzymało iniekcję leku lub szczepionki.

Podobnie jak wiele skorupiaków (Crustacea), krew skrzypłoczy ma barwę niebieską, a czynnikiem transportującym tlen w organizmie jest hemocyjanina, a nie hemoglobina.

Krew skrzypłoczy ma specyficzną właściwość reagowania na endotoksyny produkowane przez bakterie Gram-ujemne: w kontakcie z nimi natychmiast wytwarza widoczne gołym okiem "agregaty obronne", otaczające drobnoustroje i natychmiast je niszczące. Dzięki temu w ciągu kilku sekund wiadomo, czy powierzchnia lub przedmiot potarte krwią skrzypłocza-mieczogona są pirogenne lub zainfekowane bakteriami oraz jak dużo jest tych bakterii. Cechą istotną krwi jest to, że sama również jest jałowa i wolna od znanych bakterii. Niebieska krew zachowuje swe antybakteryjne właściwości nawet rozcieńczona w pewnej ilości jałowej, destylowanej wody. Przyczyną tych właściwości jest prawdopodobnie środowisko, w jakim przyszło żyć skrzypłoczom. Słona woda stanowi doskonałą pożywkę dla bakterii, stąd skrzypłocze, które nie posiadają układu immunologicznego, notorycznie narażone na infekcję musiały przystosować się do tych warunków.

Ze względu na niewielką populację tych zwierząt oraz ograniczony teren ich występowania, krew do produkcji testerów bakteryjnych pozyskiwana jest od mieczogonów w podobny sposób, jak to robi się u krwiodawców, czyli tak, aby dawca przeżył procedurę pobrania krwi i mógł krew oddawać również w przyszłości. Obecnie płyn testujący z domieszką krwi skrzypłoczy jest wytwarzany przez firmy ze Stanów Zjednoczonych, Japonii oraz Chin.

Testy bakteryjne wykonane z krwi skrzypłoczy wykorzystywane są m.in. w przemyśle kosmicznym do natychmiastowego kontrolowania jałowości podzespołów szykowanych do ekspedycji w sondach kosmicznych, w razie podejrzenia o kontaminację.

Więcej informacji:  http://www.horseshoecrab.org/med/med.html
Źródło zdjęcia: http://www.unh.edu/news/releases/2013/may/bp07horshoe.cfm