Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych opracowali system dodatkowego wsparcia układu krwionośnego. Zsyntetyzowali oni nanocząstki hemostazy, które są około 200 razy cieńsze od ludzkiego włosa i zaopatrzyli je w rozchodzące się promieniście ‘ramiona’ zbudowane z kilku białek. ‘Ramiona’ te formują specyficzne ‘rusztowanie’ łącząc ze sobą komórki obecne we krwi. Powstanie takiej struktury stymuluje kaskadę naturalnych procesów organizmu prowadzących do zatrzymania przepływu krwi w danym miejscu. Jaka jest zatem rola nanocząstek? Przyspieszają one znacząco pierwsze etapy procesu krzepnięcia krwi, a co za tym idzie zmniejszają skutki krwawienia w następstwie urazu.

Pomysłowy jest również sam sposób formulacji i przygotowania nowego preparatu hemostatycznego. Kulki nanocząstek są bowiem w postaci suchego proszku, który zachowuje aktywność nawet do dwóch tygodni. Preparat został przygotowany w taki sposób, że szybko przechodzi w roztwór po dodaniu mieszaniny wody z solą lub cukrem (dodatek tych substancji odpowiada oczywiście za odpowiednie ciśnienie osmotyczne płynu podawanego do krwi).

Sucha forma preparatu jest skutkiem nie tylko pomysłowości naukowców. Jest ona odpowiedzią na problemy związane z produktami stosowanymi dotychczas przy dużych krwawieniach. Preparaty te w większości występują w formie roztworów, przez co muszą być przechowywane w obniżonej temperaturze, a ich okres przydatności wynosi zaledwie kilka dni. Nie trudno się domyślić, że nowe rozwiązanie wpływa zatem również pozytywnie na zmniejszenie ilości marnowanych substancji, które co kilka dni są utylizowane.

Skuteczność zsyntetyzowanych nanocząstek przebadano już na myszach. Okazało się, że wstrzykiwanie substancji hemostatycznych do krwioobiegu dość poważnie rannych gryzoni zwiększyło ich przeżywalność do 90% w porównaniu z 60% uzyskanymi dla grupy kontrolnej (a więc takiej, której nie podawano nanocząstek).

źródło: http://biotechnologia.pl/biotechnologia/doniesienia-naukowe/zapobieganie-krwotokom-nowa-rola-nanoczastek,14223?utm_source=mainpage&utm_medium=biotechnologia_box&utm_campaign=production