Naukowcy z Wielkiej Brytanii i Australii stworzyli mysz, która posiada biosensor w każdej komórce swojego organizmu, co pozwala na śledzenie chorobowo zmienionych komórek oraz losów leków w 3D w czasie rzeczywistym.

Wynaleziony w 2002 roku przez profesora Miki Matsuda biosensor, nazwany ‘Raichu-Rac’, imituje działanie białka Rac (jako target molecule), które odpowiada za ruch komórek w wielu typach raka. Jeżeli w/w białko znajduje się w stanie aktywności, biosensor wywołuje sygnał chemiczny i świeci na niebiesko. Nieaktywny biosensor świeci na żółto.

Naukowcy po raz pierwszy skutecznie zmodyfikowali genetycznie mysz, aby doszło do ekspresji molekuły w żywym organizmie, nie wpływając przy tym na prawidłowe funkcje komórek.

Odpowiednie techniki obrazowania pozwalają na śledzenie aktywacji białka Rac w odpowiedzi na zastosowany lek w dowolnym narządzie. Można obserwować w czasie rzeczywistym zmianę części guza z niebieskiego koloru na żółty, kiedy dociera do nich odpowiedni środek farmakologiczny, co daje odpowiedź na istotne pytania związane z zażywaniem leków – jaka duża dawka, jak często przyjmować i jak długo działa.

Taka „specjalnie zaprojektowana”, uniwersalna mysz może być używana wielokierunkowo, na przykład w badaniach nad rozsiewem komórek nowotworowych oraz nad etiopatogenezą różnych chorób. Obecnie mysz wykorzystywana jest przez dr Heidi Welch z Babraham Institute in Cambridge w badaniach nad ruchem neurtofili.


Źródło zdjęcia: http://www.sennik.sylwesteroferty.pl/znaczenie-snow-senniki/kontekstowy/mysz-sen-4501.php
źródło: http://dolinabiotechnologiczna.pl/nowosci/super-eksperymentalna-mysz/