Po raz kolejny wykazano, że ptaki z rodziny krukowatych są nadzwyczaj inteligentne - potrafią rozwiązywać zadania oparte na zależnościach relacyjnych i robią to bez wcześniejszego przygotowania – zawiadamia czasopismo „Current Biology”.
Przedstawiciele rodziny krukowatych nie posiadają typowych ptasich móżdżków. Wielokrotnie udowadniano, że zwierzęta te są bardzo inteligentne: bez problemu rozpoznają twarze, potrafią posługiwać się narzędziami i stosują wyszukane metody komunikacji.
Teraz naukowcy z Uniwersytetu Moskiewskiego (Rosja) wykazali, iż wrony siwe (gatunek należący do krukowatych) rozumieją relacje między abstrakcyjnymi obiektami i są w stanie spontanicznie wykorzystać tę wiedzę, aby dobrać się do smakowitych kąsków. Do tej pory sądzono, że tylko ludzie i niektóre małpy są zdolne do zastosowania tak skomplikowanych metod rozumowania.
Anna Smirnova i jej współpracownicy nauczyli dwie wrony rozpoznawania abstrakcyjnych obiektów po kolorze, kształcie lub liczbie poszczególnych elementów. W tym celu umieszczali w klatce trzy kubki. Środkowy kubek był przykryty kartą przedstawiającą określony symbol (wspomniany powyżej kolor, kształt lub zestaw elementów) i stanowił wzór. Pozostałe kubki również były przykryte kartami – na jednej z nich znajdował się taki sam symbol jak we wzorze, na drugiej inny rysunek. Jeśli ptaki wybrały odpowiedni kubek (z identycznym obrazkiem) dotawały w nagrodę pyszne robaki.
W drugiej fazie eksperymentu ponownie umieszczano w klatce kubki przykryte kartami, ale tym razem na kartach znajdowały się pary obiektów i nie można było znaleźć dwóch, dokładnie takich samych kart. Zadanie polegało na wykorzystaniu zdolności do rozpoznawania relacji i rozumowania przez analogie. Wrony, widząc na przykład dwa kwadraty tego samego rozmiaru, musiały wybrać kartę przedstawiającą dwa koła tego samego rozmiaru i zignorować kartę prezentującą dwa koła różnej wielkości.
Okazało się,że ptaki od razu zrozumiały o co chodzi w zadaniu i od pierwszej próby wybierały poprawną odpowiedź. Nie potrzebowały żadnego treningu.
Rozumowanie przez analogie, dopasowywanie relacji do relacji – to umiejętności zaliczane do procesów rozumowania abstrakcyjnego wyższego rzędu. Od dekad takie umiejętności były przypisywane tylko ludziom i niektórym małpom» – podkreśla Anthony Wrightz Uniwersytetu w Teksasie (USA).
źródłó: http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,403206,krukowate-znow-dowiodly-swojej-madrosci.html
źródło zdjęcia: http://pl.wikipedia.org/wiki/Wrona_siwa