Studenci weterynarii coraz częściej przeszukują zasoby internetowe w celu uzupełnienia tradycyjnych wykładów na uczelni. Obecnie można znaleźć mnóstwo stron z rozmaitymi informacjami, jednakże młodym adeptom sztuki weterynaryjnej niekiedy ciężko jest ocenić ich przydatność oraz przede wszystkim jakość publikowanych materiałów, które nierzadko zawierają błędy. Anatomia weterynaryjna jest jedną z tych dziedzin, dla której wyszukiwarka Google wyświetli tysiące możliwych powiązań, z których większość ma wątpliwą wartość.

 

Nauczanie anatomii w szkołach weterynaryjnych na całym świecie ma ze sobą wiele wspólnego. Chociaż podręczniki są wciąż szeroko stosowane, dąży się do tworzenia dodatkowych pomocy dydaktycznych, które często są wizualnie bardziej przyciągające i skuteczne w nauce. W rezultacie wiele szkół tworzy własne materiały, często powielając się wzajemnie.

 

Z wymienionych powodów powstało Anatomiczne Muzeum Weterynaryjne Online (Online Veterinary Anatomy Museum OVAM), którego celem jest promowanie darmowego udostępniania zweryfikowanych treści. Współpartnerzy projektu okazali wielki entuzjazm i zaangażowanie w jego tworzeniu, chęć współpracy zadeklarowali kolejni. W efekcie, obecnie muzeum posiada zasoby cyfrowe z ponad 15 instytucji, w tym wszystkich uczelni weterynaryjnych w Wielkiej Brytanii, a także z części Europy, Indii i Australii.

 

Zawartość muzeum ma silny nacisk edukacyjny. Wiele z udostępnionych zasobów było już wcześniej z powodzeniem wykorzystywanych w szkołach weterynaryjnych do celów dydaktycznych. Długoterminowa rentowność muzeum jest związana z przyszłością partnerskiego projektu WikiVet. Pierwsza faza projektu OVAM została ufundowana w konkursie JISC Content Programme 2011-2013. Tworzenie portalu wciąż trwa, a dalszy wkład przez osoby prywatne lub instytucje jest zawsze mile widziany.

 

Strona Muzeum: http://www.onlineveterinaryanatomy.net