Aligatory potrafią dokładnie zlokalizować źródło dźwięków. Do tej pory nie było jednak jasne, jak to robią, ponieważ nie posiadają zewnętrznych narządów słuchu. Nowe badania doprowadziły do odkrycia kanalików wypełnionych powietrzem, które łączą ze sobą ucho środkowe prawe i lewe. Podobną budowę tego narządu zmysłu obserwuje się u ptaków, które dzięki kanalikom potrafią perfekcyjnie określić źródło dźwięku.

Badania były prowadzone przez Hilary Bierman i Catherine Carr z Uniwersytetu w Maryland oraz naukowców z Uniwersytetu Massachusetts,Colorado Medical School oraz University of Southern Denmark i opublikowane  w Journal of Experimental Biology. Celem zbadania mechanizmów używanych przez aligatory do lokalizacji dźwięków zebrano dane anatomiczne oraz pomiary biofizyczne i elektrofizjologiczne.

Najpierw zespół postanowił dowiedzieć się, jak dźwięki roznoszą się wokół głowy aligatora. Podejrzewano, że zwierzę, słuchając odgłosów przez krótki czas, lokalizuje ich źródło na podstawie różnicy czasu po jakim dźwięk dociera do jednego i następnie drugiego ucha. Okazało się jednak, iż różnice te są zbyt subtelne, aby mogły być odczuwalne dla zwierzęcia.

Następnie naukowcy szukali struktur anatomicznych na terenie głowy aligatorów, które mogłyby roznosić dźwięki pomiędzy dwoma błonami bębenkowymi. Przeglądając kolejne warstwy przekrojów głowy młodych aligatorów zespół zauważył dwa kanały łączące ucho środkowe prawe i lewe, które mogą odpowiadać za przesyłanie dźwięków. Dzięki temu dźwięki docierają do błony bębenkowej nie tylko od zewnątrz, ale również od jej wewnętrznej strony, co w efekcie wzmacnia frekwencję wibracji na różnych częstotliwościach dźwięku. Znaczna różnica czasu pomiędzy dźwiękiem docierającym do każdej błony bębenkowej z dwóch przeciwnych stron pozwala zwierzętom na dokładną lokalizację źródła dźwięku. Prawdopodobnie przodkowie współcześnie żyjących krokodyli i ptaków używali podobnego mechanizmu.

Źródło zdjęcia:  http://www.tapeciarnia.pl/tapety/normalne/183076_aligator_paszcza_oczy.jpg
źródło: http://phys.org/news/2014-03-canal-ears-alligators.html