Identyfikacja hormonu podtrzymującego ciążę u klaczy rozwiązała reprodukcyjną zagadkę, która nurtowała naukowców od lat, donosi zespół badaczy z University of California - Davis. Charakterystyka nowo zidentyfikowanego hormonu, dihydroprogesteronu, może przyczynić się w przyszłości do lepszej terapii hormonalnej zapobiegającej przedterminowym porodom u ciężarnych kobiet. Takie konkluzje można przeczytać w artykule naukowym opublikowanym 18 marca w Proceedings of the National Academy Sciences.

Praca ta jest zwieńczeniem 50 lat spekulacji na temat tego, w jaki sposób klacze utrzymują ciążę w drugiej jej połowie, pomimo, że stężenie progesteronu nie jest wówczas wykrywalne we krwi. – mówi Dr Alan J. Conley, który zajmuje się fizjologią rozrodu na uczelni UC Davis School of Veterinary Medicine. Udowodniliśmy, że u koni ten „nowy” progestagen, dihydroprogesteron, jest równie skuteczny jak progesteron w utrzymaniu ciąży podczas jej ostatnich kilku miesięcy.

Dr Conley i jego współpracownicy mają nadzieję, że dalsze badania doprowadzą do rozwoju naturalnych terapii hormonalnych w medycynie ludzkiej, które będą wolne od niektórych zagrożeń dla zdrowia związanych ze stosowaniem obecnie dostępnych na rynku leków syntetycznych.

Rola progesteronu w rozwoju ciąży jest tak ważna, że biolodzy przez ostatnich osiemdziesiąt lat upierali się, że ciąża u ludzi lub innych ssaków nie może być donoszona bez tego hormonu. Fakt, iż u klaczy nie wykrywa się progesteronu w drugiej połowie ciąży, skłaniał naukowców do podejrzeń, iż jej organizm musi wytwarzać inny, dotąd nieznany hormon, który przejmuje rolę progesteronu. W najnowszych badaniach laboratoryjnych oraz na klaczach dowiedziono, że dihydroprogesteron, produkt metabolizmu progesteronu, jest równie silny jak progesteron w aktywacji receptorów dla progesteronu u koni, powodując wzrost endometrium i utrzymanie ciąży do czasu terminu porodu.

Badania te były częścią doktoratu głównej autorki Dr Elizabeth L. Scholtz, którą wspierają naukowcy z UC Davis, Duke University, the University of Kentucky oraz the University of South Carolina.

źródło: https://www.avma.org/News/JAVMANews/Pages/140415h.aspx