Fotochemiczne oczyszczanie powietrza w budynkach inwentarskich, to niekwestionowana nowość. Dotychczas ta technologia była wykorzystywana przy oczyszczaniu wód i ścieków, ale nigdy wcześniej w produkcji zwierzęcej.

Procesy fotochemicznego oczyszczania są inicjowane światłem. W tym przypadku powietrze z obór lub chlewni jest poddane ciągowi przemian chemicznych spowodowanych absorpcją promieniowania świetlnego.

Procesy fotochemiczne powszechnie są wykorzystywane w technologiach ochrony środowiska(oczyszczanie wód, ścieków i atmosfery, czy też przy rekultywacji gleby). Teraz  do tej grupy dołącza produkcja zwierzęca.

Jak twierdzi producent AGRIFARM, który prezentował swoją nowość na ostatnich targach rolniczych Agromek w Danii - jest to metoda niskokosztowa i bardziej efektywna w porównaniu np. do oczyszczania biologicznego.

System może też pracować z zimnym powietrzem, dzięki czemu można go stosować w pomieszczeniach nieizolowanych, na przykład oborach i chlewniach z wentylacją naturalną. Oczyszczacz działa przy bardzo małym ciśnieniu, co w połączeniu z poborem powietrza przy podłodze sprawia, że może być używany w naturalnie wentylowanych budynkach, nie zaburzając naturalnej i termicznej cyrkulacji powietrza.

Urządzenie można w każdej chwili wyłączyć lub włączyć, zależnie od potrzeb, a wysoką skuteczność uzyskuje tuż po włączeniu. Jest to możliwe dzięki temu, że proces jest chemiczny, a nie biologiczny.

Zanieczyszczone powietrze przechodzi przez kilka modułów, gdzie do jego oczyszczania wykorzystuje się wodę, ozon i promieniowanie UV-C. Oczyszczacz działa automatycznie i dodaje odpowiednią ilość ozonu oraz utrzymuje natężenie światła UV na poziomie, który jest niezbędny do wyeliminowania doprowadzanych substancji.

źródło: http://www.farmer.pl/produkcja-zwierzeca/trzoda-chlewna/fotochemiczne-oczyszczanie-powietrza-po-raz-pierwszy-w-produkcji-zwierzecej,54536.html