Naukowcy z Liverpoolu rozpoczęli dwuletnie badania, których celem jest wyjaśnienie w jakim stopniu zakażenia motylicą wątrobową u bydła wpływają na wynik testu śródskórnego na gruźlicę. Projekt został ogłoszony w pismach weterynaryjnych, a badacze proszą o pomoc lekarzy weterynarii w zarekomendowaniu odpowiednich stad, na których można by było przeprowadzić badanie.

Wstępnie wykazano związek między obecnością motylicy wątrobowej a zmniejszeniem reakcji na testy skórne. Na uwagę zasługuje fakt, że więcej niż 70% sztuk bydła w Wielkiej Brytanii jest podejrzewanych o zakażenie tym pasożytem.

Projekt będzie polegał na pobraniu krwi i wykonaniu testów na obecność motylicy wątrobowej oraz jednoczesnym przeprowadzeniu testu śródskórnego. Następnie naukowcy przeanalizują zebrane wyniki, a także poproszą właścicieli stad o wypełnienie ankiety dotyczącej czynników ryzyka obu wymienionych chorób.

Motylica wątrobowa (łac. Fasciola hepatica) to przywra o złożonym cyklu życiowym. Forma dojrzała pasożytuje w przewodach żółciowych wątroby roślinożerców (gł. bydła, owiec, kóz oraz niekiedy człowieka) - żywicieli ostatecznych. Zarażenie następuje zwykle latem i jesienią. Wywołuje chorobę zwaną fasciolozą. Jest bezwarunkowym pasożytem, co oznacza że nie może występować w formie wolno żyjącej, jedynie w ciele swojego żywiciela.

Motylica wątrobowa jest pasożytem kosmopolitycznym. W Polsce fascioloza zwierząt jest rozpowszechniona na terenie całego kraju. Choroba u ludzi występuje sporadycznie w Polsce, częstsza jest na południu Europy, we Francji i Portugalii.

źródło: http://mrcvs.co.uk/en/news/12325/Study-explores-link-between-liver-fluke-and-TB-tests oraz http://pl.wikipedia.org/wiki/Fascjoloza