Badania prowadzone przez Uniwersytet Princeton oraz Uniwersytet w Edynburgu wykazały, że zdolność owiec do życia z pasożytami wewnętrznymi na terenie jelit ma silny wpływ na ich sukces reprodukcyjny. Odkrycie może stanowić podstawy dla wzmocnienia odporności na zakażenia wśród ludzi oraz zwierząt.

Naukowcy wykorzystali dane zebrane na przełomie 25 lat pochodzące od dzikich, szkockich owiec do oceny znaczenia ewolucji w wykształceniu tolerancji na endopasożyty.

W pierwszej kolejności badacze szukali zależności między masą ciała poszczególnych owiec a stopniem inwazji nicieni, które rozwijają się w ich przewodzie pokarmowym. Stopień inwazji został określony na podstawie liczby jaj nicieni w gramie odchodów zwierzęcia. Podczas gdy wszystkie zwierzęta traciły na wadze na skutek zakażenia pasożytami, stopień utraty wagi wahał się w szerokim zakresie.

W dalszej kolejności naukowcy prześledzili liczbę potomstwa u każdej z owiec. Okazało się, że te samice, które wykazywały większą tolerancję na inwazję nicieni, rodziły więcej młodych, podczas gdy te z niższą tolerancją zdecydowanie mniej.

Do pomiaru różnic w tolerancji zakażenia nicieniami naukowcy posłużyli się metodami statystycznymi, które w przyszłości mogłyby służyć w badaniach epidemiologicznych zarówno dla zwierząt jak i ludzi.

Badanie zostało sfinansowane przez Natural Environment Research Council z Wielkiej Brytanii oraz European Research Council. Wyniki badań zostały opublikowane 29 lipca w piśmie PLoS Biology.

źródło: http://mrcvs.co.uk/en/news/12190/Wild-sheep-benefit-from-parasites,-study-finds