Nowe badania wykazały, że doświadczenia z narodzin owcy mogą kształtować jej zachowanie w późniejszym życiu. Praca naukowa prowadzona przez badaczy z wydziału medycyny weterynaryjnej na Uniwersytecie w Bristolu została opublikowana na łamach Royal Society Journal Biology Letters. Naukowcy sprawdzili czy i jak doświadczenia z pierwszych chwil życia mogą wpływać na reakcje behawioralne podczas porodu oraz czy może mieć to wpływ na zachowanie się następnych generacji.

 

Okres po urodzeniu jest wyzwaniem dla młodych jagniąt. Zwykle wkrótce po porodzie obcina się im ogony bez środka przeciwbólowego celem zapobiegania składaniu jaj przez muchy na brudnych ogonach. Są także narażone na infekcje bakteryjne, jednak długoterminowe konsekwencje tych pierwszych wyzwań życiowych nie są do końca poznane.

 

Badacze odkryli, że samice owiec, które miały obcięte ogony lub doświadczyły łagodnej infekcji wkrótce po porodzie, wykazywały więcej zachowań związanych z bólem podczas porodu własnego potomstwa w porównaniu z tymi, które nie miały podobnych przeżyć. Ponadto jagnięta, których matki przeszły łagodne infekcje we wczesnym etapie po narodzinach, były mniej wrażliwe na ból wciągu kilku pierwszych dni swojego życia w porównaniu z pozostałymi jagniętami.

 

W związku z wynikami badań autorzy sugerują, iż zmiany w zarządzaniu oraz warunkach utrzymania noworodków mogą mieć w przyszłości istotne długoterminowe konsekwencje dla zdrowia i dobrostanu zwierząt. Dalsze badania są niezbędne, aby zidentyfikować potencjalne mechanizmy odpowiedzialne za występowanie opisanego zjawiska, tak aby ulepszyć warunki hodowli i poprawić zdrowie oraz dobrostan zwierząt.

 

Badania zostały sfinansowane przez Biotechnical and Biological Sciences Research Council (BBSRC).

Źródło zdjęcia: http://fortrosefreechurchofscotland.wordpress.com/slides-to-go/sheep-with-lambs/
źródło: http://mrcvs.co.uk/en/news/12020/Birth-experience-can-alter-sheep's-behaviour