Według ostatnich badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii 59% świeżego, sklepowego mięsa drobiowego uzyskało pozytywny wynik w badaniach na Campylobacter, jak wykazała Agencja Standardów Żywności (Food Standards Agency - FSA).

Spośród nich, 16% okazało się być silnie zanieczyszczonych. Bakterie zidentyfikowano również na zewnętrznej stronie opakowania w 4% na 853 przebadane próbki.

Opublikowane 5 sierpnia wyniki są pierwszym takim kwartalnym zestawieniem z sondażu przeprowadzonego przez FSA celem pomocy w walce z Campylobacter – najczęstszą przyczyną zatruć pokarmowych w Wielkiej Brytanii. Szacuje się, że dotyczy ono 280 000 ludzi każdego roku, z czego najczęstszą przyczyną jest zanieczyszczone patogenem mięso drobiowe.

Badanie rozpoczęto w lutym tego roku i będzie realizowane łącznie przez 12 miesięcy, podczas których planuje się przebadanie 4 tysięcy próbek uzyskanych z punktów sprzedaży detalicznej jak i od małych, niezależnych sklepików lub rzeźników.

Kiedy odpowiednia ilość danych zostanie zebrana, FSA deklaruje, że podzieli się zdobytymi informacjami z konsumentami. Mają zamiar zmierzyć wpływ interwencji wprowadzonych przez producentów, przetwórców i detalistów w celu zmniejszenia zanieczyszczenia. Badacze mają nadzieję, że uzyskane wyniki wskażą również skuteczność niektórych środków redukcji skażenia żywności Campylobacter. Dla przykładu, niski poziom zanieczyszczenia opakowań potencjalnie wskazuje na jego skuteczność i szczelność, co pomaga zmniejszyć ryzyko zakażeń krzyżowych.

W ostatnich latach nastąpił ogromny wzrost liczby zakażeń pokarmowych, których przyczyną są bakterie rodzaju Campylobacter, głównie gatunku Campylobacter jejuni (i Campylobacter coli). Liczba zarejestrowanych na całym świecie biegunek wywołanych tą infekcją zbliża się powoli do pół miliarda rocznie. W statystykach epidemiologicznych schorzeń układu pokarmowego (zwłaszcza krajów uprzemysłowionych) patogen ten wyprzedzać zaczął liczbę najczęstszych dotąd infekcji przypisywanych Salmonella i Shigella( np. w USA 2-4 razy).

Campylobacter jejuni wywołuje ostre zapalenie żołądka i jelit, często o groźnym przebiegu, pozostawiające owrzodzenia. Objawy powodowane przez Campylobacter jejuni przypominają – szczególnie u dzieci – ostre zapalenie wyrostka robaczkowego. Okres upływający od momentu wniknięcia bakterii do przewodu pokarmowego do wystąpienia pierwszych objawów jest bardzo długi i wynosi często 2 do 4 dni. Do najczęściej obserwowanych objawów należą:g orączka, nudności, utrata łaknienia, złe samopoczucie, bóle brzucha (przerywane, o charakterze skurczowym), biegunka (zwykle około 10 luźnych stolców, w 50% przypadków krwawych), bóle mięśniowe, bóle głowy. Objawy takie trwają od 1 do 21 dni. Najczęściej jednak ustępują po upływie tygodnia.

źródło: http://mrcvs.co.uk/en/news/12166/Campylobacter-found-in-majority-of-shop-bought-chickens oraz http://www.pfm.pl/baza_chorob/choroby-ukladu-pokarmowego/zatrucie-campylobacter/181