Jony żelaza, miedzi czy cynku pełnią istotną role w procesach niezbędnych do życia. Jednak wiele zagadnień zwianych oddziaływaniem tych metali z białkami bądź ich modelami, czy w końcu z lekami, jest nie do końca zrozumiana i poznana. Dr Łukasz Szyrwiel z Wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystuje różne techniki badawcze, żeby zrozumieć procesy, w jakich te elementy mogą brać udział.

„Homeostaza jonów metali w systemach biologicznych z reguły jest określana przez interakcje z białkiem czy peptydem. Poznanie i zrozumienie tych interakcji może być kluczowe do zrozumienia ich roli w organizmie. Dlatego tworzy się modele peptydowe pozwalające na obserwacje tych oddziaływań za pomocą różnych metod analitycznych” – tłumaczy dr Szyrwiel.

Uczony syntetyzuje układy metal-peptyd. Mogą oneposłużyć do stworzenia materiałów naśladujących struktury biologiczne, czylibiomimetycznych. Peptydowe hybrydy zawierające jony metali mogą posłużyć jakoplatformy transportujące jony metali w układach biologicznych.

Dr Szyrwiel pracuje obecnie we Francuskim Ośrodku Badań Naukowych (Centre National de la Recherche Scientifique). Realizacja jego projektu badawczego jest możliwa m.in. dzięki stypendium z programu Pomost Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Innowacyjność tych badań wiąże się ze strukturą projektowanych związków.

„Większość znanych dotychczas peptydowych biomimetyków opiera się na liniowych strukturach. W pewnym sensie możemy to zilustrować sznurkiem, który można pozwijać i poplątać w różny sposób. Jednak tak zaprojektowane systemy są ograniczone ze względu na to swą liniową budowę. Struktury takie możemy rozgałęziać, dzięki czemu uzyskujemy zupełnie nowe związki o nowych właściwościach” – mówi dr Szyrwiel.

Dodaje, że wprowadzenie rozgałęzienia do łańcucha peptydowego znacznie zwiększa stabilność formowanych kompleksów.

Jak przekonuje kierownik prac badawczych, interesujące właściwości nowo otrzymanych związków oraz rozwój dziedziny stały się podstawą do rozszerzenia współpracy o nowych partnerów w projekcie. Współpracują z nim 3 zespoły naukowe z Polski, Węgier i Japonii. Projekt, który FNP wsparła kwotą 220 tys. 300 zł, potrwa do 2015 r.

źródło: http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,400535,biomimetyki-nasladuja-struktury-biologiczne.html