Specjaliści medycyny ptaków z uniwersytetu UC Davis w Kalifornii ostrzegają właścicieli tych zwierząt przed szkodliwym wpływem rozmaitych substancji gazowych.

„Ptaki są niezwykle wrażliwe na toksyny aerozolowe, o wiele bardziej niż ludzie.” – komentuje Leslie Wood, profesor patologii klinicznej, mikrobiologii i immunologii na uczelni. – „To dlatego kanarki były niegdyś wykorzystywane w kopalniach węgla kamiennego jako strażnicy wycieków gazu, dając pracownikom czas na opuszczenie kopalni w razie awarii. Anatomia i fizjologia ptasiego układu oddechowego powoduje, że w obecności szkodliwych gazów umierają znacznie wcześniej niż ludzie. Dlatego, gdy górnicy widzieli martwe kanarki w kopalni, wiedzieli, że środowisko nie jest bezpieczne.”

Instytut California Animal Health and Food Safety (CAHFS) odkrył, że przedmioty kuchenne, takie jak samoczyszczące się piekarniki i patelnie pokryte teflonem, mogą być przyczyną zatruć ptaków domowych. Powierzchnie pokryte powłoką antyadhezyjną emitują gaz politetrafluoroetylen (PTFE), który może doprowadzić do śmierci ptaka w ciągu kilku minut przy podgrzaniu tych powierzchni do temperatur przekraczających 260 stopni Celsjusza. Tak wysokie temperatury są osiągane przy pozostawieniu naczyń do wygotowania lub przypaleniu żywności. Oprócz artykułów typowo kuchennych, do innych źródeł PTFE zalicza się m.in. żelazka, niektóre pokrycia desek do prasowania oraz lampy cieplne.

Weterynarze z UC Davis ostrzegają jednak, że istnieje wiele innych toksyn poza PTFE zagrażających zdrowiu ptasich pupili. Zarówno wybielacz, amoniak, dym papierosowy, spalona żywność i farby w sprayu są bardzo szkodliwe dla układu oddechowego tych zwierząt. Właściciele ptaków powinni upewnić się, że znajdują się one w dobrze wentylowanych, zamkniętych pomieszczeniach podczas stosowania wymienionych produktów.

            Niepokojące objawy ze strony systemu oddechowego ptaków to zwiększony wysiłek podczas wdechu i wydechu, spłycony i szybki oddech, świszczący oddech, zmiana lub utrata głosu, depresja, sinawy kolor skóry. Ptaki wykazujące wymienione oznaki niewydolności oddechowej powinny natychmiast zostać przebadane przez lekarza weterynarii.

źródło: http://mrcvs.co.uk/en/news/12063/UC-Davis-Vets-warn-of-potential-aerosol-bird-toxins