Żółw zielony z rodziny żółwi morskich zawdzięcza swą nazwę kolorowi tkanki tłuszczowej. Żywi się głównie trawą morską i glonami i może dorastać nawet do 190 kg. Przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody (International Union for the Conservation of Nature) gady te zostały sklasyfikowane jako zagrożone (EN), a to za sprawą rosnącej eksploatacji i zanieczyszczenia mórz i oceanów. Dlatego, kiedy jeden z przedstawicieli tego gatunku został znaleziony zaplątany w sieci rybackie w Izraelu, podjęto wszelkie wysiłki, aby go ocalić.

 

Żółw o imieniu Hofesh (co znaczy "wolność"), miał obie lewe płetwy – przednią i tylną – bardzo poważnie uszkodzone, w związku z czym konieczna była decyzja o amputacji. Według Yanic Levy, dyrektora ośrodka rehabilitacji żółwi morskich, nie ma możliwości wypuszczenia Hofesh’a z powrotem na wolność. Jednak, jako że jest samcem, który wkrótce osiągnie dojrzałość płciową, istnieje szansa, że wraz ze ślepą rezydentką ośrodka Tsurit doczekają się w przyszłości potomstwa. Jednak aby tego dokonać, należało poprawić zdolności pływackie okaleczonego żółwia, który słabo sobie radził nawet w zbiornikach, w których nie musiał obawiać się drapieżników.

 

Członkowie zespołu próbowali z początku montażu płetw, jakich używają nurkowie, jednak bez rezultatu. Shlomi Gez, student projektowania przemysłowego na Hadassah College dowiedział się o stanie żółwia i zaprojektował płetwę, która miała odwzorowywać płetwy grzbietowe ryb. Wynalazek co prawda pomógł żółwiowi w utrzymaniu równowagi pod wodą, ale Hofesh wciąż miał problemy z wydostaniem się ponad powierzchnię celem zaczerpnięcia powietrza.

 

Gez szukał dalszych inspiracji i zdecydował się wypróbować bliźniacze płetwy podobne do skrzydeł używanych przy budowie amerykańskiego myśliwca F-22 Raptor. Okazało się, że dzięki podwójnym płetwom zamocowanym na karapaksie, żółw potrafi utrzymać równowagę nawet ponad powierzchnią wody, a wynalazek zdał egzamin.

 

Teraz,kiedy Hofesh nie musi już walczyć o każdy oddech, pracownicy ośrodka mają nadzieję, że nowa para doczeka się potomstwa. Młode żółwie zostaną wypuszczone na wolność zaraz po wykluciu. Są nadzieją na wsparcie działań odtworzenia populacji żółwi we wschodniej część Morza Śródziemnego.

źródło: http://www.iflscience.com/plants-and-animals/endangered-turtle-gets-prosthetic-fin