Ze względu na skład i charakter niektórych leków, muszą być one podawane w iniekcji. Przykładem może być chociażby insulina, przeciwciała czy szczepionki, które nie są tak skuteczne po podaniu doustnym. Jednakże już niebawem może to ulec zmianie. Nowy system dostarczania leków został już przetestowany na modelu świńskim, a wstępne próby odniosły spodziewany sukces. Wynalazkiem tym są doustne kapsułki z mikroigłami, które dostarczają substancję leczniczą prosto do tkanek przewodu pokarmowego. Projekt prowadził Giovanni Traverso i Carl Schoellhammer, natomiast artykuł został opublikowany w Journal of Pharmaceutical Sciences.

            Prototyp urządzenia samego w sobie jest akrylową kapsułką długości dwóch centymetrów i średnicy jednego centymetra i służy do podania doustnego. Kiedy kapsułka znajdzie się w odpowiednim miejscu przewodu pokarmowego – osłonka rozpuszcza się, odsłaniając zbiorniczek z lekiem pokryty pięciomilimetrowymi igłami. Podczas skurczu jelit igły te dostarczają lek bezpośrednio do tkanek.

            Obecnie próby wynalazku przeprowadzono wyłącznie z użyciem insuliny. Niemniej naukowcy twierdzą, że ich urządzenie może sobie poradzić także z dostarczaniem w ten sposób przeciwciał stosowanych w leczeniu nowotworów, jak również w leczeniu chorób autoimmunologicznych.

            Dostarczane za pomocą mikroigieł leki omijają nieprzyjazne dla nich środowisko przewodu pokarmowego, gdzie zostałyby inaktywowane przez znajdujące się tam enzymy. Ponieważ w ścianie jelit nie znajdują się receptory bólowe, iniekcja taka jest całkowicie bezbolesna. Naukowcy zapewniają, że mikroigły nie są również w stanie w widoczny sposób uszkodzić błony śluzowej przewodu pokarmowego. Pomimo to, badacze pracują nad stworzeniem igieł z innego, biodegradowalnego materiału, tak aby odłączyły się one od urządzenia i utknęły w ścianie jelita aż do całkowitego rozpuszczenia.

            W przypadku iniekcji insuliny naukowcy stwierdzili, że poziom glukozy regulowany był szybciej aniżeli po podaniu podskórnym, co związane jest z korzystniejszą farmakokinetyką.

            Film obrazujący funkcjonowanie wynalazku: https://www.youtube.com/watch?v=PBCa5bM3zjg

źródło: http://www.iflscience.com/health-and-medicine/new-drug-delivery-system-could-replace-injections