Naukowcom udało się zidentyfikować nowy wirus, który może być źródłem poważnej, niekiedy nawet śmiertelnej choroby układu oddechowego, która od roku 1990 była obserwowana u pytonów królewskich. Praca została opublikowana w mBio – czasopiśmie naukowym Amerykańskiego Towarzystwa Mikrobiologicznego.

Badacze zaobserwowali wirusa, którego nazwali nidovirusem pytonów królewskich, u ośmiu gadów z objawami zapalenia płuc. Najwyższa koncentracja wirusa znajdowała się właśnie w płucach, ale też w innych tkankach układu oddechowego. Zespół poddał genom wirusa sekwencjonowaniu odkrywając w ten sposób, iż jest to największy spośród dotąd opisanych RNA-wirusów.

Pytony królewskie stały się popularnymi zwierzętami domowymi w latach 90-tych ze względu na ich stosunkowo niewielki rozmiar, uległy charakter i łatwość w utrzymaniu. Choroby układu oddechowego opisywano u tych zwierząt od przeszło dwudziestu lat, lecz aż do teraz ich czynnik etiologiczny nie był znany nauce, częściowo ze względu na ograniczenia techniczne.

Odkrycie jest tym bardziej imponujące, iż dotychczas nigdy jeszcze nie opisano tego typu wirusów u gadów.

Zespół z siedmiu instytucji naukowych w Stanach Zjednoczonych badał próbki tkanek pochodzących od pytonów królewskich z objawami choroby. Za pomocą mikroskopu elektronowego znaleziono fragmenty podobne do wirusa ukryte w komórkach wyściełających pęcherzyki płucne u dwóch gadów. Aby w pełni zidentyfikować przyczynę choroby, naukowcy posłużyli się techniką zwaną shotgun metagenomics, dzięki której wykryli nidovirusa u wszystkich ośmiu pytonów z zapaleniem płuc. Wirus nie został natomiast znaleziony u żadnego z 57 zwierząt poddanych sekcji zwłok w celu innych badań, które nie miały żadnych objawów ze strony układu oddechowego.

Raport ma przyczynić się do lepszego zrozumienia i diagnostyki choroby, a tym samym pozwolić na kontrolowanie jej wśród zwierząt trzymanych w ogrodach zoologicznych bądź prywatnych kolekcjach. W dalszej kolejności naukowcy chcą dowiedzieć się, w jaki sposób wirus się rozprzestrzenia, czy pytony królewskie są podstawowym, naturalnym gospodarzem patogenu oraz jak szeroko wirus rozpowszechniony jest wśród dzikich zwierząt. 

źródło: http://www.sciencedaily.com/releases/2014/09/140909093827.htm
Źródło zdjęcia:  http://alexdelarge.wrzuta.pl/obraz/2ojjdDODwQJ/pyton_krolewski_python_regius