Badając zmiany skórne dwóch osieroconych szczeniąt wydr morskich, naukowcy z Uniwersytetu na Florydzie zidentyfikowali nowy, nieznany dotąd rodzaj poxwirusa u zakażonych zwierząt.

 

„Według naszej obecnej wiedzy, jest to pierwszy raport dotyczący poxwirusa u rodziny łasicowatych, do której należą również wydry, norki, borsuki i inne pokrewne gatunki.” – wypowiedział się James Wellehan, asystent profesora na UF College of Veterinary Medicine, który specjalizuje się w wirologii i medycynie zwierząt nieudomowionych.

 

Przedstawiciele rodziny poxwirusów powodują poważne choroby dotyczące populacji zarówno zwierząt, jak i ludzi, a pojawienie się ospy u ludzi doprowadziło do światowej pandemii.

 

Naukowcy twierdzą, że możliwość transmisji tego konkretnego poxwirusa na ludzi jest niejasna. Chociaż jak dotąd nie odnotowano infekcji ospy u osób mających kontakt z wydrami morskimi, badacze radzą stosować ubrania i rękawice ochronne podczas kontaktów z tymi zwierzętami – bez względu czy w warunkach zamkniętych czy na wolności.

 

Szczenięta wydr pochodzą z zupełnie różnych genetycznie i geograficznie populacji – jedno jest z Alaski, a drugie z Kalifornii – więc naukowcy podejrzewają, że wirus już zdążył osiągnąć pewien zasięg geograficzny. Obie wydry przechodziły proces rehabilitacji w momencie, kiedy zaobserwowano zmiany skórne, które następnie poddano testom.

 

Badania DNA wykazały, że sekwencje genów wirusa były identyczne u obu zwierząt oraz że wirus ten nie został wcześniej zidentyfikowany według ustaleń, które teraz pojawią się online w czasopiśmie Journal of Wildlife Diseases. Jak twierdzą naukowcy, wirus poważnie zagraża przetrwaniu wydr morskich, jako że uszkadza ich pokrywę włosową tym samym zakłócając ich naturalną zdolność do przetrwania w środowisku wodnym.

 

Konieczne są dalsze badania, które pozwolą zrozumieć źródło i drogi transmisji wirusa oraz jego biologiczny potencjał i zdolność do infekcji ludzkiej populacji.

źródło: http://news.ufl.edu/2014/06/19/new-poxvirus-sea-otters/