Amerykańscy chirurdzy przeprowadzili pierwszą operację przy użyciu gogli, dzięki którym można odróżnić tkankę nowotworową od zdrowej – poinformowano na stronie internetowej Washington University.

Dzięki goglom pokazującym obraz ze specjalnej kamery video, operująca mogła dostrzec tkanki nowotworowe, zabarwione wstrzykniętym do organizmu pacjenta barwnikiem. Gromadzące barwnik rakowe komórki świeciły na niebiesko pod wpływem światła o odpowiedniej długości fali. Im jaśniejszy błękit, tym więcej było patologicznych komórek. Obraz z kamery wyświetlano także na monitorze w sali operacyjnej.

Dotychczasowe metody uwidaczniania nowotworów – na przykład tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny - nie zawsze umożliwiają precyzyjne wyznaczenie ich granic.

Nowa technologia, opracowana przez specjalistów z Washington University School of Medicine w St. Louis powinna pozwolić na dokładne usuwanie guzów, a zarazem oszczędzanie zdrowej tkanki bez konieczności pobierania próbek do badania histopatologicznego, na którego wynik trzeba długo czekać.

Doktor Mergenthaler pozytywnie ocenia przydatność metody. Choć widziany przez nią obraz był ziarnisty i „lunetowy”, świecące komórki nowotworowe wyraźnie odróżniały się od zdrowego tła, a same gogle były mniej niewygodne, niż przypuszczała.

Na pomysł opracowania gogli naprowadziły Samuela Achilefu, profesora radiologii i inżynierii biomedycznej, gogle noktowizyjne, używane podczas wojny w Zatoce Perskiej.

Na łamach „Journal of Biomedical Optics” konstruktorzy nowej aparatury piszą, że ich metoda pozwala wykrywać już milimetrowe guzy – takie rezultaty osiągnęli w przypadku myszy. U myszy jako kontrast wykorzystywano zieleń indocyjaninową (ICG). Inne kontrasty czekają na dopuszczenie do użytku medycznego przez Food and Drug Administration (FDA). 

Twórcy metody wystąpili o patent. Profesor Achilefu ma nadzieję, że znajdzie ona zastosowanie także w telemedycynie – co pozwoli przekazywać obraz z pola operacyjnego na ekrany w szkołach medycznych czy konsultować się z ekspertami w innych krajach.

Pod koniec roku ma być gotowa ostateczna, bezprzewodowa wersja gogli. Przewidywany koszt całego systemu - poniżej 10 000 dolarów, co nie jest wysoką ceną w przypadku aparatury medycznej. Poza medycyną podobne gogle można by wykorzystać do celów wojskowych, do inspekcji weterynaryjnej czy poszukiwania zanieczyszczeń. 

Źródło zdjęcia:  http://www.portalweterynaryjny.pl/artykuly/chirurgia-i-anestezjologia/page2,nowotwory-gruczolu-mlekowego-u-suk-i-kotek-40.html
źródlo: http://www.pfm.pl/newsy/gogle-dla-chirurga-pozwalaja-widziec-raka/307