W ramach współpracy międzynarodowej, badacze pod przewodnictwem Metthew Levin’a z Kalifornijskiej Akademii Nauk oraz Stephen’a Samuela z Trinity College w Dublinie wykazali, że są blisko odkrycia uniwersalnego antidotum na jad węży, który mógłby znacząco zwiększyć przeżywalność ofiar jadowitych gadów. Artykuł został opublikowany w The Journal of Tropical Medicine.

 

Pogryzienia przez jadowite węże są przyczyną licznych zgonów każdego roku. Spośród 5 milionów ukąszeń zgłaszanych rocznie, szacuje się, że 2 miliony z nich prowadzą do wstrzyknięcia jadu, z czego 94-125 tysięcy ofiar umiera. Co więcej, około 75% tych zgonów następuje przed dotarciem do szpitala, przede wszystkim ze względu na trudności w leczeniu zatrucia jadem w warunkach pozaszpitalnych, gdyż wymaga to dożylnego podawania specyficznego antidotum. Toteż rozwój metody leczenia, która byłaby możliwa do zastosowania w terenie, mógłby ocalić wiele ofiar i taki cel postawili sobie autorzy publikacji.

 

Podczas badań naukowcy sprawdzili skuteczność antyporażeniowego środka podawanego donosowo na myszach poddawanych śmiertelnej dawce jadu. Neostygmina jest inhibitorem acetylocholinoesterazy rekomendowanym przez WHO w leczeniu ukąszeń węży. Uważa się, że zwiększa biodostępność neuroprzekaźnika acetylocholiny w synapsach nerwowo-mięśniowych, redukując w ten sposób blokadę wywoływaną przez jad.

 

Myszy zostały podzielone na grupy, które otrzymywały różne dawki jadu, a następnie podawano im donosowo neostygminę w różnych odstępach czasu: 1-2 minut lub 10 minut po wstrzyknięciu jadu. 10/15 myszy, które otrzymały niższe (choć wciąż śmiertelne) dawki jadu, a następnie lek po 10 minutach, przeżyło i wróciło do zdrowia. Chociaż wszystkie myszy z grupy, która została poddana 2-5-krotnie wyższej dawce jadu padły, już po jednym podaniu neostygminy miały znacznie wydłużony czas przeżycia w porównaniu z myszami z grupy kontrolnej, które nie otrzymały antidotum.

 

Badanie wskazuje, że ten środek w połączeniu z bardziej specyficznymi antytoksynami mógłby skutkować otrzymaniem jeszcze bardziej skutecznego antidotum.


Źródło zdjęcia:  https://www.edukator.pl/Jadowitosc,5343.html
źródło: http://www.iflscience.com/health-and-medicine/universal-snake-venom-antidote-horizon