Naukowcy z Uniwersytetu na Florydzie odkryli, że wirus grypy A może przenosić się z koni na wielbłądy – zaś ludzie mogą być następni.

 

UF’s Emerging Pathogens Institute we współpracy z amerykańskimi i mongolskimi instytucjami zidentyfikował pierwszy znany przypadek wirusa końskiej grypy u wielbłąda. Odkrycie będzie opublikowane w grudniowym wydaniu Emerging Infectious Diseases, ale przed drukiem raport jest już dostępny online.

 

„W ciągu ostatnich 10 lat byliśmy zaskakiwani międzygatunkowymi przeskokami wirusa influenzy.” – wypowiada się Gregory C. Gray, dyrektor i profesor na UF’s College of Public Health and Health Professions. Choć jak na razie nie ma bezpośredniego ryzyka, transmisja między gatunkami ssaków leży w głównych zainteresowaniach naukowców badających zdrowie publiczne i kontrolujących zagrożenie pandemią grypy.

 

Niedawno udowodniono, że wielbłądy mają udział w przenoszeniu śmiertelnego dla człowieka wirusa syndromu oddechowego Bliskiego Wschodu (MERS). Nowe odkrycie pokazuje potencjalną rolę wielbłądów w zoonozach, czyli chorobach, które przenoszą się ze zwierząt na ludzi. Inne przykłady to wirus SARS, wirus gorączki krwotocznej Ebola czy pewne szkodliwe szczepy E. Coli.

 

„Podobne wirusy influenzy mogą być przenoszone na ludzi od koni” – podkreśla Gray – „Jeśli mogą one infekować wielbłądy, dlaczego i one miałyby nie podzielić się z ludźmi tym patogenem?”

 

Studia były prowadzone w 2012 roku na mongolskich prowincjach, gdzie wolnożyjące konie i wielbłądy dzielą wspólny teren. Pobrano setki próbek z nosa zwierząt i tylko u jednego wielbłąda potwierdzono wirusa grypy A. Testy potwierdziły, że pasuje on do wirusa zarażającego mongolskie konie. Świadomość, że wirus grypy może przenosić się między końmi a wielbłądami zmienia spojrzenie na rozumienie ekologii nowych wirusów influenzy, które potencjalnie mogą mieć wpływ na człowieka.


Źródło zdjęcia:  http://en.academic.ru/dic.nsf/enwiki/11677
źródło: http://medicalxpress.com/news/2014-06-equine-influenza-virus-camels.html