Jak pokazują badania amerykańskich naukowców, psy, podobnie jak ludzie, mogą odczuwać zazdrość, widząc swoich właścicieli bawiących się z innymi zwierzakami.

Zespół specjalistów z San Diego w stanie Kalifornia przeprowadził eksperyment na 36 małych psach oraz ich właścicielach.

Właściciele czworonogów mieli trzy zadania: obdarzyć pieszczotami pluszowego, mechanicznego psa, przejawiać uczucia do plastikowego wiadra oraz czytać głośno książeczkę dla dzieci, ignorując przy tym swojego ulubieńca. Około 80% psów zaczęło nerwowo podchodzić do swoich właścicieli, dopominając się uwagi, gdy ci zajmowali się pluszowymi maskotkami. Zwierzaki reagowały dwa razy rzadziej w przypadku osób mówiących do wiader oraz cztery razy rzadziej, w czasie gdy właściciele czytali dziecięce bajki. Ponadto, czwarta część badanych psów mściła się na zabawkach, którymi się zajmowali ich właściciele i gryzła je.

Psy w tym samym czasie machały ogonami, skomlały i szczekały, aby zwrócić na siebie uwagę właścicieli i odciągnąć ich od „konkurenta”. Tylko jeden czworonóg zaatakował książkę lub wiadro, próbując się zemścić za odebranie uwagi właściciela.

Jak komentuje wyniki badania Christina Harris, jego autorka, zachowanie psów wskazuje na chęć utrzymania relacji ze swoimi właścicielami, broniąc się przed ewentualnymi intruzami.

źródło: http://www.neomedia.info/psy-moga-odczuwac-zazdrosc/