Z magazynu Oncogene dowiadujemy się o obiecującej terapii , która może powstrzymać rozwój guzów nowotworowych u cierpiących na raka prostaty. Eksperymenty na myszach dały bardzo dobre wyniki.

Naukowcy z University of Bristol oraz University of the West England wykazali, że pewien związek chemiczny blokuje aktywność molekuły kluczowej do tworzenia naczyń krwionośnych – angiogenezy - dla guza. Bez naczyń guz nie może przetrwać. Angiogeneza jest regulowania głównie przez VEGF – czynnik wzrostu śródbłonka naczyniowego – który może pobudzać lub blokować wzrost naczyń.

Molekułą, którą wzięto na celownik jest SRPK1. Uczeni, po przeanalizowali próbek nowotworu prostaty zauważyli, że im bardziej agresywny się on staje,tym bardziej aktywna jest SRPK1.

Doktor Sebastian Oltean, współautor badań, mówi: pomyśleliśmy, że zablokowanie SRPK1 może zablokować rozwój guza. I rzeczywiście, jak wykazujemy w naszym artykule, gdy zmniejszyliśmy w komórkach guza poziom SRPK1 mogliśmy przełączyć działanie VEGF tak, że doszło do zablokowania tworzenia i wzrostu naczyń krwionośnych . Na mysim modelu udało się zablokować wzrost guza raka prostaty za pomocą środka SPHINX podawanego w zastrzykach trzy razy w ciągu tygodnia. Naukowcy mają nadzieję, że SPHINX będzie przydatny również w walce z innymi nowotworami.

Na University of Nottngham powstała już firma Exonate, która chce opracowywać inhibitory SRPK1 do leczenia chorób związanych z nieprawidłowym rozwojem naczyń krwionośnych.

źródło: http://kopalniawiedzy.pl/wiadomosci/medycyna