Naukowcy z Uniwersytetu Surrey School of Veterinary Medicine użyją technik i technologii opracowanych dla poprawy ludzkiego zdrowia, aby pomóc psom z paraliżem i innymi problemami neurologicznymi.

 na wydziale inżynierii mechanicznej aby dogłębnie przeanalizować ruch trzydziestu zdrowych jamników gładkowłosych, szorstkowłosych oraz długowłosych,jako że jest to rasa ze skłonnościami do problemów z kręgosłupem. Badania prowadzone są w laboratorium, które na co dzień służy wyłącznie medycynie ludzkiej.

Za pomocą systemu kamer 3D motion capture oraz specjalistycznych mat i płyt ciśnieniowych, naukowcy będą mierzyć stabilność psów w pozycji stojącej oraz obserwować, w jaki sposób poruszają się kończyny oraz grzbiet psów w trakcie chodzenia. Niektóre ze zwierząt będą wyposażone w 24 znaczniki odblaskowe, tak aby kamery mogły uchwycić ruchy psów w modelu 3D. Dzięki temu, naukowcy chcą opracować system punktacji stabilności mięśni dla jamników, podobny do tego stosowanego u ludzi po udarze mózgu.

Wyniki badania mają w przyszłości pomóc lekarzom weterynarii uzyskać obiektywny obraz pacjenta mając do porównania prawidłowy wzór oraz podjąć najlepsze decyzje odnośnie rehabilitacji tych psów, które wykazują odchylenia od określonych przez badaczy norm. Ponadto, naukowcy mają również nadzieję na opracowanie nowych metod fizjoterapii, które skróciłyby czas rekonwalescencji zwierząt.

Wyniki badania zostaną najprawdopodobniej opublikowane pod koniec tego roku.

źródło: http://mrcvs.co.uk/en/news/12039/Dachshund-movement-study-begins-at-Surrey-vet-school