Nowe badanie dotyczące tkanki tłuszczowej słoni afrykańskich ma utworzyć podwaliny dla przyszłych projektów, które zapewnią przetrwanie gatunku. Zespół naukowców z Uniwersytetu Nottingham School of Veterinary Medicine and Science przeprowadził pierwszą charakterystykę molekularną tkanki tłuszczowej słonia, co w przyszłości ma pomóc badaczom w identyfikacji ważnych dla zdrowia i reprodukcji składników diety i tym samym zapewnić lepsze zarządzanie populacją słoni w niewoli oraz na wolności.

 

Populacja słoni zarówno azjatyckich jak i afrykańskich żyjących w niewoli w Europie i Ameryce Północnej nie jest samowystarczalna, w dużej mierze ze względu na niską płodność, co skutkuje niewielką liczbą narodzin słoniątek. Uważa się, że jeśli nie znajdzie się rozwiązanie na problemy związane z rozrodem, amerykańska populacja słoni wyginie w ciągu 50 lat.

 

Badania zatytułowane „Molecular Characterization of Adipose Tissue in the African Elephant” i prowadzone przez Dr Lisę Yon oraz współautorów Dr Ngiela Mongana, Dr Richarda Emesa i Dr Alison Mostyn, zostały opublikowane z otwartym dostępem w piśmie PLOS ONE.

 

Wykorzystując wiedzę z biologii molekularnej i bioinformatyki oraz z dostępem do próbek pochodzących od słoni afrykańskich, naukowcy byli w stanie szukać odpowiedzi na ważne, podstawowe pytania, aby lepiej zrozumieć biologię i fizjologię słoni. Leptyna – hormon wytwarzany przez komórki tłuszczowe regulujący odkładanie tkanki tłuszczowej w organizmie – jest kluczowym ogniwem molekularnym łączącym stan odżywienia, ilość tkanki tłuszczowej oraz płodność u wielu gatunków zwierząt. Wyniki tych badań dowiodły, że u słoni pełni ona podobną funkcję.

 

Dr Yon skomentowała: „Nasze badanie dostarcza ważnych informacji na temat struktury i funkcji tkanki tłuszczowej słoni afrykańskich, podkreślając kluczowe geny i składniki odżywcze obecne na różnych etapach życia– szczególnie w okresie reprodukcji i laktacji. Informacje, jakie uzyskaliśmy, mogą nam pomóc lepiej przewidywać potrzeby żywieniowe słoni, a co za tym idzie, mieć większy wpływ na ich sukces rozrodczy.”

 

Badanie jest postrzegane jako ważny krok w celu utrzymania zdrowej i stabilnej populacji słoni żyjących w niewoli.

Źródło: http://mrcvs.co.uk/en/news/12030/Weighing-up-the-secrets-of-African-elephant-body-fat