Jaja kurze i emu pomagają naukowcom z Uniwersytetu w Edynburgu zrozumieć jak konkretne geny się mutują i tym samym powodują wady wrodzone również u ludzi.

Naukowcy z uniwersyteckiego Instytutu Roslin twierdzą, że ich odkrycia mogą nawet doprowadzić do wskazówki odnośnie przyczyn nowotworzenia. Jaja są używane do zbadania w jaki sposób geny kontrolują wzrost i rozwój naszego ciała.

Ze wstępnych badań wynika, że mutacje genetyczne odpowiedzialne za powstawanie dodatkowych palców u kurcząt są podobne do tych u ludzi. Wada ta, zwana polidaktylią, jest najczęstszą wadą wrodzoną niemowląt.

Zespół badaczy odkrył, że pojedynczy gen, zwany „Sonic Hedgehog”, jest niezbędny do prawidłowego rozwoju palców stóp i rąk. Mechanizm ten ma zastosowanie do wszystkich palczastych zwierząt, z ptakami włącznie.

Badając kury ze zwiększoną liczbą palców kończyn przednich i tylnych, naukowcy chcą się dowiedzieć, w jaki sposób wspomniany gen jest kontrolowany oraz co się dzieje, gdy się spod tej kontroli wymyka.

Udało im się również dowieść, że emu posiadają tylko jeden palec, gdyż jedynie mały fragment genu „Sonic Hedgehog” jest aktywny w czasie rozwoju płodowego.

Ponieważ wspomniany gen jest związany z niektórymi rodzajami nowotworów, lepsze jego poznanie i zrozumienie może wiązać się z nadzieją na rozwój nowych metod leczenia.

Zespół zaprezentował swoje badania podczas dni otwartych Midlothian Science Festival 4 października b.r.

źródło: http://mrcvs.co.uk/en/news/12382/Emu-eggs-could-shed-light-on-human-birth-defects