Naukowcy zidentyfikowali cechy genetyczne u bydła, które mogą umożliwić rolnikom chów zwierząt gospodarskich o zwiększonej odporności na gruźlicę bydlęcą, a tym samym przyczynić się do wpływu na chorobę, która wciąż prowadzi do znacznych strat ekonomicznych na całym świecie.

Badania prowadzone przez Uniwersytet Roslin Institute w Edynburgu polegają na porównaniu materiału genetycznego zwierząt zainfekowanych i wolnych od choroby. Opierają się na wcześniejszych badaniach, które wykazały, że niektóre bydło może być bardziej odporne na gruźlicę dzięki właściwej informacji genetycznej.

Aby porównać geny zdrowych i zarażonych krów rasy holsztyńsko-fryzyjskiej, zespół wykorzystał najnowsze techniki identyfikacji genów. Owe odkrycie jest o tyle znaczące, że rzuca dodatkowe światło na możliwość poprawy kontroli nad gruźlicą na świecie poprzez hodowlę selektywną.

Jednocześnie naukowcy z Wielkiej Brytanii pracują nad nowym testem, który mógłby znacznie przyspieszyć diagnostykę gruźlicy. Urządzenie wielkości smartfona miałoby potwierdzić lub wykluczyć chorobę w zaledwie parę minut. Taki postęp pozwoliłby zaoszczędzić nie tylko czas, ale również środki finansowe przeznaczane na program kontroli i zwalczania gruźlicy bydła. Szybka diagnoza umożliwiłaby także wcześniejszą reakcję i ograniczenie rozprzestrzeniania się choroby, a co za tym idzie, zmniejszenie związanych z nią strat.

Źródło zdjęcia: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/3c/Krowa.jpg
źródło: http://www.sciencedaily.com/releases/2014/02/140212093345.htm