Obiecujące badania wykazały ostatnio, że przeciwutleniacze nakierowane na mitochondria są w stanie odwrócić niektóre dysfunkcje starzejących się naczyń krwionośnych, co może być zachęcającą strategią w zapobieganiu chorób związanych ze starzeniem się układu sercowo-naczyniowego. Wyniki badania zostały opublikowane w The Journal of Physiology.

 

Starzenie się to podstawowy czynnik ryzyka dla rozwoju chorób sercowo-naczyniowych. Wraz z wiekiem śródbłonek wyściełający tętnice traci swoje funkcje w rozszerzaniu i zwężaniu naczyń, co jest główną przyczyną w rozwoju chorób związanych z krążeniem.

 

Jedną z cząsteczek uczestniczących w regulacji przepływu krwi poprzez stymulację rozszerzenia tętnic jest tlenek azotu (NO) naturalnie wytwarzany przez organizm. Wraz z wiekiem mitochondria produkują coraz więcej reaktywnych form tlenu, które reagując z tlenkiem azotu, zmniejszają jego dostępność. Ten tak zwany stres oksydacyjny jest charakterystyczną cechą zaburzenia funkcjonowania mitochondriów.

 

Do tej pory nie było wiadomo, czy stres oksydacyjny w mitochondriach komórek śródbłonka jest przyczyną zmniejszenia czynności naczyń związanej z wiekiem. W tym celu zespół badaczy z Uniwersytetu w Kolorado suplementował starą mysz cząsteczką przeciwutleniacza zwaną MitoQ przez cztery tygodnie. MitoQ jest zmodyfikowaną postacią naturalnie występującego w organizmie ubichinonu wraz z dołączoną do niego dodatnio naładowaną częsteczką, która powoduje specyficzne nakierowanie powstałego związku na mitochondria.

 

Zespół naukowców odkrył, że zastosowanie MitoQ nie tylko zauważalnie zwiększyło ilość dostępnego tlenku azotu, ale przede wszystkim poprawiło stan mitochondriów w śródbłonku i zmniejszyło stres oksydacyjny. Jednak najważniejsze dokonanie badaczy dotyczy związanej z zaawansowanym wiekiem dysfunkcji naczyń, która została skutecznie cofnięta. Po zakończonej suplementacji funkcja tętnic była porównywalna do tej, jaką obserwuje się u dojrzałych, młodych myszy.


Źródło zdjęcia:  http://www.sfora.pl/swiat/Stworzyli-sztuczna-tetnice-a15583
źródło: http://www.iflscience.com/health-and-medicine/antioxidant-reverses-vascular-aging-mice