Pierwsza operacja mózgu na Niedźwiedziu himalajskim

Pierwsza operacja mózgu na Niedźwiedziu himalajskim

http://www.veterinaria.org/5717-Noticias-veterinaria-el-primer-oso-en-ser-sometido-a-%C2%A1una-cirugia-cerebral.html#.VH9S2sm9GrE | 2014-12-04
Pierwsza operacja mózgu na Niedźwiedziu himalajskim

http://www.veterinaria.org/5717-Noticias-veterinaria-el-primer-oso-en-ser-sometido-a-%C2%A1una-cirugia-cerebral.html#.VH9S2sm9GrE

Champa , trzyletnia samica Niedźwiedzia himalajskiego, jako pierwsza przedstawicielka swojego gatunku, przeszła operację na mózgu, która uratowała jej życie.Niedźwiedź znajdował się w sanktuarium położonym w górach na północy Laosu, gdzie został umieszczony jako mały niedźwiadek  z powodu swojej choroby, która uniemożliwiała mu życie w towarzystwie innych osobników ze swojego gatunku.


W przeciągu kilku lat , zachowanie Champa pogarszało się, dodatkowo częściowo straciła wzrok. W związku z tym lekarze weterynarii sanktuarium‘’ Free the Bears”, zaczęli podejrzewać,że niedźwiedź cierpi na wodogłowie.


Champa cierpiała na permanentne i uciążliwe  bóle głowy, w związku z którymi nie mogła żyć wśród innych zwierząt  w  sanktuarium, znajdującym  się około 20 km na południe od chińskiej prowincji Luang Prabang.


Zgodnie z głęboko zakorzenioną tradycją,  jak i przepisami ochrony przyrody obowiązującymi  w większości buddyjskich państw, stan Champa określano jako "sen". Była to jedyna w swoim rodzaju szansa i nadzieja dla Champa, gdyż lekarze byli zobowiązani  wykorzystać wszystkie możliwości zmierzające do poprawy jego stanu zdrowia. Gdy zawiodły wszystkie opcjonalne metody leczenia,  podjęto decyzję o operacji.


W lutym ubiegłego roku została przeprowadzona pierwsza tego typu operacja na Niedźwiedziu himalajskim.Chirurg wykonał niewielki otwór tuż za uchem niedźwiedzia w celu przyłożenia sondy ultrasonograficznej, za pomocą której zostało potwierdzone wodogłowie u Champa.
Zespół medyczny miał więc pewność, że należy przeprowadzić  operację.

 

Za pomocą cienkiej rurki usunięto zbierający się nadmiernie płyn mózgowo-rdzeniowy, który następnie docelowo trafił do brzucha, gdzie z łatwością został wchłonięty do organizmu.


Dyrektor sanktuarium,Matt Hunt, zanotował,że następnego dnia tuż po operacji zachowanie niedźwiedzia było odmienne .Pomimo tej poprawy w zachowaniu, która rokowała dobrze,  lekarze nie byli w stanie zapewnić, że zwierzę odzyska wzrok całkowicie.
Kilka miesięcy po
zabiegu Champa, jego opiekun poinformował , że zyskała ona na wadze, była bardziej aktywny i zaczęła  proces socjalizacji z innymi niedźwiedziami.