Kongres PSLWMZ - relacja

Kongres PSLWMZ - relacja

Natalia Rożniewska | 2014-11-01

            W ubiegły weekend 24-26 października w warszawskim Hotelu Gromada odbył się XXII Kongres Medycyny Weterynaryjnej Małych Zwierząt PSLWMZ.

            W tym roku wydarzenie rozpoczęto warsztatami z endoskopii, okulistyki, ortopedii, stomatologii, użytkowania programu XP oraz seminarium chorób zwierząt egzotycznych.  Piątkowe sympozjum przedkongresowe poświęcone chirurgii poprowadzili dr Beata Degórska oraz dr Marek Galanty ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, poruszając temat leczenia bólu w dysplazji stawów biodrowych oraz diagnostyki i leczenia zespoleń wrotno-obocznych.

            Sobotnie wykłady poświęcone były szerokiej tematyce z zakresu między innymi dermatologii, chorób zakaźnych czy hematologii, w związku z czym każdy mógł dowiedzieć się więcej na najbardziej interesujące zagadnienia. Dr Jarosław Mazur odpowiedział na wątpliwości dotyczące diagnostyki i wyboru najlepszej metody leczenia w chorobach dolnych dróg moczowych u kotów, wskazując na zalety wczesnej kastracji kocurów. Z kolei prof. Jean-Louis Pouchelon z Francji udowodnił słuchaczom, że elektrokardiografia jest prosta, podając przy tym szereg przykładów oraz własnych przypadków klinicznych. Oprócz wykładów dla lekarzy weterynarii, równocześnie odbyła się sesja dla personelu średniego, gdzie poruszono takie tematy jak badanie krwi, pacjenci egzotyczni, diagnostyka obrazowa oraz procedury anestezjologiczne i chirurgiczne.

            W ostatni, niedzielny dzień Kongresu, prezentacje odbywały się jednocześnie na czterech salach, które odpowiadały poszczególnym sesjom tematycznym: chorób kotów, rozrodu, chirurgiczna oraz kardiologiczna. Dr. Alai Fontbonne zapoznał uczestników z danymi na temat najnowszych leków stosowanych w położnictwie weterynaryjnym, podając ich zalety jak i działania niepożądane oraz rekomendowane dawki tak dla psów oraz dlankotów. Z kolei cieszącą się największą frekwencją Sesję Chorób Kotów poprowadziła w tym roku wybitna dr Kerry E. Simpson z Wielkiej Brytanii. Poruszyła między innymi temat chorób wątroby, przyczyn żółtaczki czy diagnostyki i leczenia zapaleń płuc, za każdym razem podpierając się przykładami z własnych doświadczeń klinicznych, dając czas do namysłu oraz analizy przypadku, na koniec odpowiadając obszernie na zadawane przez lekarzy pytania.

            Podsumowując wydarzenie, podczas Kongresu odbyło się ponad trzydzieści niezwykle ciekawych wykładów, które poprowadzili specjaliści z siedmiu krajów: Polski, Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Chorwacji, Serbii i Szwecji. W tegorocznym Kongresie uczestniczyło aż 1050 osób, które mogły uzyskać 40 punktów edukacyjnych.